Kolay mum yapımı

Kolay mum yapımı
1.) Hazırlık : Mum dökmeye başlamadan önce uygun bir çalışma alanı hazırlanmalıdır. Yangın tehlikesi olmayan ve küçük çocukların uzak duracağı mekanlar seçilmelidir.
2.) Kalıbın hazırlanması : Parafin mum kalıbının altında bulunan delikten sızma yapabilir Bu nedenle kalıbın fitil deliğinin cam macunu ile tıkanması gerekmektedir Mumun kalıba yapışmasını önlemek amacıyla kalıp ayırıcı kullanılmalıdır. Kalıbın içi iyice yağlanmalıdır. Ancak yağlar damlacık halinde kalmamalıdır. Fitil kalıbın altındaki delikten yukarıya doğru geçirilerek kalıbın altından birkaç santim uzun bırakılmalıdır.  Fitilin soğuma esnasında merkezde sabit kalmasını sağlamak için kalıbın açık tarafından çıkan kısmı, şiş veya çubuğa bağlanarak merkezlenmelidir.
3.) Parafinin eritilmesi : Yüksek sıcaklıkta (270°C) tutuşabileceği için 80-90°C ‘lik ısı yeterlidir. Parafin şeffaf likit halini aldığında eritme durdurulmalıdır. Ek malzemeler dökme sıcaklığına ulaşıldığında (85 C°) plastik kalıplar (80-85 C°) metal kalıplar (90 C° isteğe göre boya ve koku eklenebilir.
4.) Kalıba dökülmesi : Karışım (60°C üstündeki bir sıcaklıkta) hava kabarcığının önlenmesi için yavaşça kalıba dökülmelidir. Kalıbın tamamı doldurulmalı, soğurken merkeze doğru çukurlaşma olacağından daha sonra çukurlaşan bölüme dökmek üzere karışımın bir kısmı ayrılmalıdır.
5.) Mumun soğutulması : Mumun soğuma süresi kalıbın büyüklüğüne göre dğişmektedir.yaklaşık 7-8 saattir. Kalıptan çıkmakta zorluk çekiliyorsa henüz soğuma işlemi bitmemiş demektir. Yeteri kadar (3-5 dk) daha bekletilmek üzere soğutucuya konulmalıdır.
6.) Son aşama : Mum kalıptan ilave döküm yapılmadan önce çıkarılmamalıdır. Üst kısmındaki fitil sabitleme için kullanılan şiş veya çubuk  çıkarılarak mum kalıptan çıkarılmalı ve mumun altına gelen yeri bir bıçak yardımıyla düzeltilmelidir. Gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra mumunuz yakılmaya hazırdır. Mum çabuk tutuşmaya müsait malzemelerden uzak tutulmalıdır. Mumun yandığı oda uzun süre terk edilmemelidir.
Etiketler: Evde kolay mum yapımı
Ocak 02, 2020
Listeye dön